Milí přátelé,
srdečně Vás zveme na vernisáž výstavy Tyršův sen a přednášku jejího autora Františka Tymra, přibližující a rozšiřující její téma. Akce proběhne ve středu 22. února 2017 od 19.00 v Centru queer paměti.
Touto výstavou představujeme sbírku 70 sokolských pohlednic, jejichž námětem je ideál mužského těla a specifická mužská sociabilita. V souvislosti s nimi se výstava zabývá možným erotickým a především homoerotickým vnímáním takových obrazů.
Sokolské hnutí od 2. poloviny 19. století neovlivňovalo jen sféru tělovýchovy, národního hnutí a politiky, ale zanechalo stopu také ve výtvarné kultuře. Zakladatel Sokola Miroslav Tyrš se jako estetik a historik umění ve svém programu snažil o praktické naplnění antického ideálu dokonalého a plnohodnotného lidství, což se projevilo i v obrazové prezentaci hnutí.
Mužský akt se s příchodem moderního malířství v průběhu 19. století téměř vytratil. V sokolském výtvarnictví však představoval stěžejní atribut, který nechyběl ani na sokolských pohlednicích. Ty byly spolu s plakáty hlavní formou propagace jak soustavné činnosti sokolstva, tak především jejího vyvrcholení - sokolských sletů. Pohlednice vznikaly ve statisícových nákladech a roznášely sokolské poselství (i skrze obrazy odhalených mužských těl) do všech koutů země.
Centrum queer paměti (Na Strži 40, Praha 4) se nachází 3 minuty chůze od stanice metra Pankrác v pětipatrové okrové budově bezprostředně vedle pošty na křižovatce ulic Na Pankráci a Na Strži (vstup hlavním vchodem ve směru od pošty).
Těšíme se na viděnou a srdečně Vás zdravíme,
Společnost pro queer paměť