Orální historie
Jedním z hlavních pilířů činnosti Společnosti pro queer paměť je orálně-historická práce, tedy pořizování, archivace a v závislosti na souhlasu dotyčných také zpřístupňování životopisných rozhovorů s LGBTI seniory a seniorkami s možností následného odborného historického zpracování.
Orální historie jako metoda historického výzkumu se v posledních desetiletích v České republice úspěšně etablovala a dnes je využívána ke studiu a dokumentaci řady témat soudobých dějin. Mezi její přednosti patří to, že „demokratizuje historii“, tedy umožňuje pro budoucnost zachovat jako historický pramen svědectví každého zájemce bez rozdílu společenského postavení. Důležité také je, že v dnešní době, která je charakteristická rychlým ústupem papíru jako nosiče písemných záznamů, již v podstatě nevznikají záznamy klasického typu, které by byly v budoucnu využitelné jako historické prameny pro studium naší každodennosti. A protože trvanlivost a budoucí přístupnost spontánních záznamů vznikajících a uchovávaných elektronicky je pochybná, je třeba snažit se o dokumentaci současnosti jinými prostředky.
V oblasti LGBTI historie má tento směr výzkumu již v České republice tradici - významnými badateli na tomto poli jsou zejména Franz Schindler a Věra Sokolová. Naším záměrem je na jejich práci navázat a rozšířit okruh narátorů na seniory a seniorky žijící ve všech krajích České republiky a také na seniory a seniorky transsexuální, intersexuální a jinak pohlavně a genderově nenormativní, jejichž příběhům dosud nebyla věnována pozornost.
Patříte-li mezi lesbické, gay, bisexuální, transsexuální či intersexuální seniory či seniorky a přejete-li si poskytnout nám životopisný rozhovor, díky němuž bude vaše individuální životní zkušenost zachycena a uchována do budoucna, kontaktujte nás prosím. Samozřejmě je možno poskytnout rozhovor anonymně, je také možno stanovit podmínky ohledně zpřístupnění rozhovoru veřejnosti. Ve veškeré orálně-historické činnosti se řídíme etickým kodexem České asociace orální historie.