Drahý Fredy (Izrael 2017, 74 min, hebrejsky – anglicky – česky a s ČJ titulky)
24.4.2018 19:00, FF UK, Nám. Jana Palacha 2, Praha, místnost č. 200 (uvedení v rámci Měsíce queer historie)
29. 4. 2018 10:30, Divadelní sál UC UP Konvikt, Univerzitní 3, Olomouc (uvedení v rámci Měsíce queer historie a Academia film Olomouc - je třeba přijít o 15 minut dříve a akreditovat se na AFO)
3. 6. 2018 16:00, kulturní prostor Praha, Husova 18, Brno (uvedení v rámci Meeting Brno)
Německý uprchlík v Československu, nebojácný Žid, mužný sportovec, oblíbený pedagog a přiznaný gay. V Brně žil v jedné domácnosti se svým partnerem. V Praze na nacistech vymohl navrácení sportoviště Hagibor židovské mládeži. Tím vším byl Fredy Hirsch (1916–1944), instruktor tělovýchovné jednoty Makabi. V Terezíně i Osvětimi s dětmi cvičil atletiku a hrál divadlo, především ale šířil naději a stal se pro ně vzorem lidskosti: „Tam se nekradlo, tam se nelhalo, bylo tam morální klima jako v normálním světě,“ popisuje Hirschem vedené bloky cembalistka Zuzana Růžičková, jejíž památce promítání věnujeme.
Izraelský režisér Rubi Gat ve filmu kombinuje vzpomínky pamětníků s animací a příběh tak dále dotváří. Zaujme intimní chvilka s vojákem Wehrmachtu pod Karlovým mostem nebo Fredyho smrt poté, co jej lékaři předávkovali, když měl vést povstání proti nacistům. V rámci Měsíce queer historie se jedná už o třetího autora, jenž život židovského gay hrdiny zpracoval. V roce 2016 jsme uvedli snímek Nebe v Osvětimi mexického režiséra Aarona Cohena a knihu německého spisovatele Dirka Kämpera Fredy Hirsch a děti holokaustu. Tentokrát je to poprvé, co téma zpracoval homosexuální autor. Film uvede člen SPQP Pavel Kuča, jenž při natáčení vedl rozhovory s českými pamětníky.
více o animaci ve filmu: www.ordrori.com