OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Měsíc queer historie 2020
Letošní Měsíc queer historie jsme přesunuli z jara na podzim a poprvé se odehraje v online formě. V druhé polovině října vám na našem facebookovém profilu nabídneme přenos či záznam čtyř původních přednášek našich členů a členek na vybraná témata LGBT dějin. Věříme, že tato forma umožní účast či zpětné zhlédnutí širšímu okruhu veřejnosti a již nyní se těšíme na virtuální shledanou.
Záznamy zhlédnete zde: https://www.facebook.com/queerpamet
Živé přenosy zhlédnete zde: https://www.facebook.com/queerpamet/live

Program:

Kalifornská story: Queer malíř Orrin Peck a jeho „druhá máma“ Phoebe Hearst

čtvrtek 15. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

Phoebe Apperson Hearst měla velmi úspěšného vlastního syna Williama, který byl ale více jako jeho otec: tvrdý obchodník. Našla však jemnou, uměleckou duši v malíři Orrinu Peckovi (1860–1921), který byl údajně gay a který ji, ještě za života své vlastní matky, začal oslovovat „má druhá mámo.“ Na základě podrobného výzkumu jejich vzájemné korespondence v Peckově pozůstalosti se můžeme ptát, jak moc si byla progresivní, bohatá žena 19. století, jakou byla Phoebe Hearst, vědoma Peckovy sexuality a pokud ano, jestli s tím neměla problém, nebo šlo o nevyřčené tajemství mezi nimi? Jejich příběh představí historik umění Ladislav Jackson.

 

Jak Frédéric Martel vidí problém homosexuality v katolické církvi a v čem je jeho pohled inspirativní

pondělí 19. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

Historik Rudolf Vévoda se věnuje poválečným středoevropským dějinám a historii římskokatolické církve. Ve své přednášce pro Měsíc queer historie vychází z rozsáhlé knihy francouzského sociologa a spisovatele Frédérica Martela In the Closet of the Vatican: Power, Homosexuality, Hypocrisy, která vyšla současně v několika jazycí při příležitosti konání vatikánského synodu o zneužívání nezletilých v únoru 2019 a vyvolala rozsáhlé reakce. Následovaly překlady do řady dalších jazyků, její vydání v češtině však dosud chybí. Martel na základě dlouholetých výzkumů, které sám i jeho spolupracovníci prováděli v mnoha zemích západní Evropy a Jižní Ameriky dospívá k názoru, že homosexualita je v řadách katolického kléru rozšířenějším jevem, než by se mohlo zdát, a že tato skutečnost má složité historické, kulturní, sociologické a jiné příčiny. Rudolf Vévoda si jako svůj úkol vytyčil nejen seznámit zájemce s Martelovými hlavními tezemi, ale i zamyslet se nad jejich spolehlivostí, a také zauvažovat nad tím, zda a nakolik jsou aplikovatelné na východoevropské a české prostředí, kterým Martel věnoval jen okrajovou pozornost.

  

Lesbická odbojářka Irena Weisskopfová a queer dějiny holocaustu

středa 21. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

partner: Motolák - spolek 2. lékařské fakulty UK

Co jsou queer dějiny holocaustu a proč je potřebujeme? Na příkladě pražské odbojářky a tzv. „židovské míšenky“ Ireny Weiskopfové, kterou nacisté deportovali do Ravensbrücku, ukáže Anna Hájková, jak queer pohled upozorňuje na stigmatizovaná témata, marginalizaci obětí a heteronormativitu našeho vnímání genocidy a odboje. Život Ireny Weiskopfové-Millerové mezi Prahou, Ravensbrückem, Paříží a San Franciscem ukazuje na existenci neheteronormativních životních drah a na dlouho zapomenuté sítě queer solidarity.

Dr. Anna Hájková je associate professor na univerzitě ve Warwicku a působí ve Společnosti pro queer paměť. Tento podzim je Käthe Leichter hostující profesorkou gender studies na univerzitě ve Vídni.

 

Umelec Š. L. Kostelníček (1900–1949): muž troch tvárí?

úterý 27. 10. 2020 od 18:00

facebook: queerpamet

partner: Historia Europeana

Prednáška historika Michala Maka o osobnosti slovenského umelca, maliara Štefana Leonarda Kostelníčka (1900–1949), ktorý počas svojho aktívneho života vystupoval ako silne pronárodný slovenský osvetový pracovník, nábožensky presvedčený veriaci či napokon ako gej aktivista v otázke dekriminalizácie homosexuality v Československu. Muž troch alebo viacerých tvárí? Nepochybne však človek, ktorý skĺbil navonok nekompatibilné ľudské identity v jednej a tej istej osobe profesionálneho umelca.

 

Společnost pro queer paměť si vyhrazuje případné změny v programu Měsíce queer historie v důsledku vývoje epidemiologické situace. Sledujte prosím naše webové stránky (www.queerpamet.cz) a náš facebook (queerpamet). Děkujeme za pochopení.

Činnost SPQP podporují hlavní město Praha, městská část Praha 4 a soukromí mecenáši a mecenášky.

Aktuality

27. 7. 2021

Jsou queer dějiny holocaustu vlastně coming out?

přednáška 5. 8. od 19.00. čtěte více...


27. 7. 2021

Po stopách našich bab a dědů 2021

Historicko-vlastivědná vycházka 2. 8. od 18.00. čtěte více...


27. 3. 2021

Bylo mi jasné, že dělají něco hrozného

On-line přednáška 8. 4. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

„Divná bytost:“ Jiří Karásek ze Lvovic a queer sběratelství

On-line přednáška 15. 3. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

Lesbická hrdinka na zapřenou

On-line přednáška 8. 3. 2021 od 18.00. Čtěte více...


archiv

Kontakt

Společnost pro queer paměť, z. s.
Na Strži 1683/40
140 00 Praha 4

Pro veřejnost otevřeno:
po předchozím objednání e-mailem a dohodnutí individuálního termínu
02375486