OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Měsíc queer historie 2020
Letošní Měsíc queer historie jsme přesunuli z jara na podzim a poprvé se odehraje v online formě. V druhé polovině října vám na našem facebookovém profilu nabídneme přenos či záznam čtyř původních přednášek našich členů a členek na vybraná témata LGBT dějin. Věříme, že tato forma umožní účast či zpětné zhlédnutí širšímu okruhu veřejnosti a již nyní se těšíme na virtuální shledanou.
Záznamy zhlédnete zde: https://www.facebook.com/queerpamet
Živé přenosy zhlédnete zde: https://www.facebook.com/queerpamet/live

Program:

Kalifornská story: Queer malíř Orrin Peck a jeho „druhá máma“ Phoebe Hearst

čtvrtek 15. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

Phoebe Apperson Hearst měla velmi úspěšného vlastního syna Williama, který byl ale více jako jeho otec: tvrdý obchodník. Našla však jemnou, uměleckou duši v malíři Orrinu Peckovi (1860–1921), který byl údajně gay a který ji, ještě za života své vlastní matky, začal oslovovat „má druhá mámo.“ Na základě podrobného výzkumu jejich vzájemné korespondence v Peckově pozůstalosti se můžeme ptát, jak moc si byla progresivní, bohatá žena 19. století, jakou byla Phoebe Hearst, vědoma Peckovy sexuality a pokud ano, jestli s tím neměla problém, nebo šlo o nevyřčené tajemství mezi nimi? Jejich příběh představí historik umění Ladislav Jackson.

 

Jak Frédéric Martel vidí problém homosexuality v katolické církvi a v čem je jeho pohled inspirativní

pondělí 19. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

Historik Rudolf Vévoda se věnuje poválečným středoevropským dějinám a historii římskokatolické církve. Ve své přednášce pro Měsíc queer historie vychází z rozsáhlé knihy francouzského sociologa a spisovatele Frédérica Martela In the Closet of the Vatican: Power, Homosexuality, Hypocrisy, která vyšla současně v několika jazycí při příležitosti konání vatikánského synodu o zneužívání nezletilých v únoru 2019 a vyvolala rozsáhlé reakce. Následovaly překlady do řady dalších jazyků, její vydání v češtině však dosud chybí. Martel na základě dlouholetých výzkumů, které sám i jeho spolupracovníci prováděli v mnoha zemích západní Evropy a Jižní Ameriky dospívá k názoru, že homosexualita je v řadách katolického kléru rozšířenějším jevem, než by se mohlo zdát, a že tato skutečnost má složité historické, kulturní, sociologické a jiné příčiny. Rudolf Vévoda si jako svůj úkol vytyčil nejen seznámit zájemce s Martelovými hlavními tezemi, ale i zamyslet se nad jejich spolehlivostí, a také zauvažovat nad tím, zda a nakolik jsou aplikovatelné na východoevropské a české prostředí, kterým Martel věnoval jen okrajovou pozornost.

  

Lesbická odbojářka Irena Weisskopfová a queer dějiny holocaustu

středa 21. 10. 2020 od 18.00

facebook: queerpamet

partner: Motolák - spolek 2. lékařské fakulty UK

Co jsou queer dějiny holocaustu a proč je potřebujeme? Na příkladě pražské odbojářky a tzv. „židovské míšenky“ Ireny Weiskopfové, kterou nacisté deportovali do Ravensbrücku, ukáže Anna Hájková, jak queer pohled upozorňuje na stigmatizovaná témata, marginalizaci obětí a heteronormativitu našeho vnímání genocidy a odboje. Život Ireny Weiskopfové-Millerové mezi Prahou, Ravensbrückem, Paříží a San Franciscem ukazuje na existenci neheteronormativních životních drah a na dlouho zapomenuté sítě queer solidarity.

Dr. Anna Hájková je associate professor na univerzitě ve Warwicku a působí ve Společnosti pro queer paměť. Tento podzim je Käthe Leichter hostující profesorkou gender studies na univerzitě ve Vídni.

 

Umelec Š. L. Kostelníček (1900–1949): muž troch tvárí?

úterý 27. 10. 2020 od 18:00

facebook: queerpamet

partner: Historia Europeana

Prednáška historika Michala Maka o osobnosti slovenského umelca, maliara Štefana Leonarda Kostelníčka (1900–1949), ktorý počas svojho aktívneho života vystupoval ako silne pronárodný slovenský osvetový pracovník, nábožensky presvedčený veriaci či napokon ako gej aktivista v otázke dekriminalizácie homosexuality v Československu. Muž troch alebo viacerých tvárí? Nepochybne však človek, ktorý skĺbil navonok nekompatibilné ľudské identity v jednej a tej istej osobe profesionálneho umelca.

 

Společnost pro queer paměť si vyhrazuje případné změny v programu Měsíce queer historie v důsledku vývoje epidemiologické situace. Sledujte prosím naše webové stránky (www.queerpamet.cz) a náš facebook (queerpamet). Děkujeme za pochopení.

Činnost SPQP podporují hlavní město Praha, městská část Praha 4 a soukromí mecenáši a mecenášky.

Aktuality

27. 3. 2021

Bylo mi jasné, že dělají něco hrozného

On-line přednáška 8. 4. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

„Divná bytost:“ Jiří Karásek ze Lvovic a queer sběratelství

On-line přednáška 15. 3. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

Lesbická hrdinka na zapřenou

On-line přednáška 8. 3. 2021 od 18.00. Čtěte více...


26. 9. 2020

Měsíc queer historie 2020

Letošní MQH proběhne v měsíci říjnu online formou. čtěte více...


1. 6. 2020

Inventář archivního fondu J. Hromady

Dokončili jsme inventarizaci archivního fondu Jiřího Hromady. čtěte více...


archiv

Kontakt

Společnost pro queer paměť, z. s.
Na Strži 1683/40
140 00 Praha 4

Pro veřejnost otevřeno:
po předchozím objednání e-mailem a dohodnutí individuálního termínu
02375486