Zveme vás na některou z akcí letošího 5. ročníku Měsíce queer historie:

Po stopách našich bab a dědů 2019

pondělí 1. 4., historicko-vlastivědná vycházka s výkladem Jana Seidla, sraz v 18.00 u sochy Jakuba Arbesa na Arbesově nám., Praha 5

S pravidelnou historicko-vlastivědnou vycházkou po místech spojených s teplou minulostí se letos po šesti letech vrátíme na Smíchov. Výrazná pozornost bude věnována pamětihodnostem, které jsou spojeny s fenoménem travesti v první polovině minulého století. Seznámíme se také s neuvěřitelným tragicko-heroickým příběhem z roku 1926. Vycházka potrvá přibližně 3 hodiny včetně krátkého přesunu MHD, konec v ulici U Blaženky.

Obrazy subverze: Queer umění generace Toyen

pátek 5. 4. od 16.00, přednáška Ladislava Zikmunda-Lendera, divadlo DUP 39, Charvátova 10/39, Praha 1

koná se ve spolupráci s festivalem Queer Eye

Zatímco se umělecká stylizace do tradičně neženské role umělkyně Toyen setkala s nepochopením a pro své cílevědomé snahy vymanit se z genderových nároků kladených na ženy prvorepublikovou společností byla označována za „subverzní“ a „transsexuální“, o skutečné a žité citové orientaci a genderové identitě Toyen nemáme žádné přímé dokumenty. Toyen patřila do kruhů, které byly obeznámeny s nejaktuálnějšími poznatky v oblasti psychoanalýzy a sexuologie a které prosazovaly liberalizaci sexuálních a partnerských vztahů. Její výtvarné dílo v řadě témat postihuje zkušenost neheterosexuálních lidí a otevřeně vyjevuje lesbickou touhu. Přednáška poskytne interpretaci queer aspektů života a díla Toyen a srovnání s dalšími queer umělci a umělkyněmi avantgardní Evropy. A byl odkaz Toyen podroben cis-washingu, trans-apropriaci nebo obojímu?

Po stopách Heinze Ruthy

neděle 14. 4., historicko-vlastivědný výlet s výkladem Lukáše Nozara a Jana Seidla, sraz v 11.15 u mariánského sloupu na Svatovítském náměstí, Osečná, okres Liberec

Heinz Rutha (1897–1937), čelný organizátor sudetoněmeckého hnutí mládeže a ke konci svého krátkého života také významný politik Sudetoněmecké strany, je jednou z mimořádně zajímavých a donedávna málo známých postav českých teplých dějin. Zatímco se v nakladatelství Academia připravuje k vydání český překlad jeho životopisu z pera britského historika Marka Cornwalla, my se v rámci Měsíce queer historie poprvé vypravíme na pěší výlet mimo město. Během 17kilometrové túry překrásnou krajinou Podještědí z Osečné do Hamru na Jezeře navštívíme klíčová místa Ruthova života, na nichž se mimo jiné odehrával jeho osobní zápas o vlastní identitu. Účastníci, kteří budou na místo srazu v Osečné cestovat veřejnou dopravou, mohou využít spoj, který vyjíždí v 10.30 z autobusového nádraží v Liberci (navazuje např. na spoj v 9.00 z Prahy). Z Hamru na Jezeře po osvěžení v restaurantu na promenádě možný odjezd v 18.05 ve směru Česká Lípa a v 18.30 nazpět směr Osečná a Liberec (příjezd v 19.24, možnost pokračovat dalšími spoji dále).

Oběti předsudků jako nositelé vlastních předsudků

čtvrtek 18. 4. od 19.00, přednáška Martina Šmoka, komunitní centrum Patra, Krymská 17, Praha 10

Orální historie, a zejména filmová orální historie, je unikátním zdrojem informací a dat. Zachycuje nejen osobní vzpomínky narátorů v okamžiku natáčení, jejich emoce a neverbální komunikaci, ale potažmo i osobní postoje formované prostředím, ve kterém vyrůstali a žili. A tak se rozsáhlejší archivní soubory orální historie mohou stát fascinujícím zdrojem poznání lidské společnosti minulosti. V této přednášce Martin Šmok prozkoumá mlčení, předsudky a stereotypy týkající se sexuálních menšin zachycené ve vzpomínkách přeživších Holokaustu uložených v Archivu vizuální historie USC Shoah Foundation, natočených v českém jazyce v polovině devadesátých let.

Ľudia bez dejín sú iba prach

projekcia dokumentárnych relácií, dátum a presné miesto budú upresnené (konec apríla, Košice)

Premietanie troch krátkych, ale veľmi zaujímavých dokumentov Českej televízie z cyklu Queer („Proti proudu času,“ 2014; „Fredy. Hagibor. Hrdina,“ 2018; a „Paměti mého babičky,“ 2018), v ktorých kontexte je možné popremýšľať o dôležitosti spracovávania, uchovávania a študovania historických prameňov queer histórie. Málo známa „teplá“ história na Slovensku (o niečo viac známa u susedov v Česku) potrebuje podnety pre svoj rozvoj a snaží sa o oslovenie súčasníkov. Ako sa táto história uchováva, o čom vypovedá a aký odkaz nám zanecháva? Po projekcii možná debata so slovenským historikom Michalom Makom.

 

 

Aktuality

26. 3. 2023

Výběrové řízení na jednatelku*e SPQP

uzávěrka přihlášek 15. 4. 2023. čtěte více...


2. 11. 2022

Po stopách našich bab a dědů v Brně 2022

historicko-vlastivědná vycházka 13. 11. od 13.00. čtěte více...


2. 11. 2022

Inventář archivního fondu J. Lányho

Dokončili jsme inventarizaci archivního fondu Jana Lányho. čtěte více...


27. 7. 2022

Ohnivé léto: Queer čtení české kinematografie

projekce s přednáškou 9. 8. od 19.00 v Divadle u Valšů. čtěte více...


25. 3. 2022

Čertova zeď: uvedení knihy v Praze a Liberci

28. 3. od 17.00 v Goethe-Institutu a 30. 3. od 17.00 v KVK. čtěte více...


archiv

Kontakt

Společnost pro queer paměť, z. s.
Na Strži 1683/40
140 00 Praha 4

Pro veřejnost otevřeno:
po předchozím objednání e-mailem a dohodnutí individuálního termínu
02375486