OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Zveme vás na některou z akcí letošího 5. ročníku Měsíce queer historie:

Po stopách našich bab a dědů 2019

pondělí 1. 4., historicko-vlastivědná vycházka s výkladem Jana Seidla, sraz v 18.00 u sochy Jakuba Arbesa na Arbesově nám., Praha 5

S pravidelnou historicko-vlastivědnou vycházkou po místech spojených s teplou minulostí se letos po šesti letech vrátíme na Smíchov. Výrazná pozornost bude věnována pamětihodnostem, které jsou spojeny s fenoménem travesti v první polovině minulého století. Seznámíme se také s neuvěřitelným tragicko-heroickým příběhem z roku 1926. Vycházka potrvá přibližně 3 hodiny včetně krátkého přesunu MHD, konec v ulici U Blaženky.

Obrazy subverze: Queer umění generace Toyen

pátek 5. 4. od 16.00, přednáška Ladislava Zikmunda-Lendera, divadlo DUP 39, Charvátova 10/39, Praha 1

koná se ve spolupráci s festivalem Queer Eye

Zatímco se umělecká stylizace do tradičně neženské role umělkyně Toyen setkala s nepochopením a pro své cílevědomé snahy vymanit se z genderových nároků kladených na ženy prvorepublikovou společností byla označována za „subverzní“ a „transsexuální“, o skutečné a žité citové orientaci a genderové identitě Toyen nemáme žádné přímé dokumenty. Toyen patřila do kruhů, které byly obeznámeny s nejaktuálnějšími poznatky v oblasti psychoanalýzy a sexuologie a které prosazovaly liberalizaci sexuálních a partnerských vztahů. Její výtvarné dílo v řadě témat postihuje zkušenost neheterosexuálních lidí a otevřeně vyjevuje lesbickou touhu. Přednáška poskytne interpretaci queer aspektů života a díla Toyen a srovnání s dalšími queer umělci a umělkyněmi avantgardní Evropy. A byl odkaz Toyen podroben cis-washingu, trans-apropriaci nebo obojímu?

Po stopách Heinze Ruthy

neděle 14. 4., historicko-vlastivědný výlet s výkladem Lukáše Nozara a Jana Seidla, sraz v 11.15 u mariánského sloupu na Svatovítském náměstí, Osečná, okres Liberec

Heinz Rutha (1897–1937), čelný organizátor sudetoněmeckého hnutí mládeže a ke konci svého krátkého života také významný politik Sudetoněmecké strany, je jednou z mimořádně zajímavých a donedávna málo známých postav českých teplých dějin. Zatímco se v nakladatelství Academia připravuje k vydání český překlad jeho životopisu z pera britského historika Marka Cornwalla, my se v rámci Měsíce queer historie poprvé vypravíme na pěší výlet mimo město. Během 17kilometrové túry překrásnou krajinou Podještědí z Osečné do Hamru na Jezeře navštívíme klíčová místa Ruthova života, na nichž se mimo jiné odehrával jeho osobní zápas o vlastní identitu. Účastníci, kteří budou na místo srazu v Osečné cestovat veřejnou dopravou, mohou využít spoj, který vyjíždí v 10.30 z autobusového nádraží v Liberci (navazuje např. na spoj v 9.00 z Prahy). Z Hamru na Jezeře po osvěžení v restaurantu na promenádě možný odjezd v 18.05 ve směru Česká Lípa a v 18.30 nazpět směr Osečná a Liberec (příjezd v 19.24, možnost pokračovat dalšími spoji dále).

Oběti předsudků jako nositelé vlastních předsudků

čtvrtek 18. 4. od 19.00, přednáška Martina Šmoka, komunitní centrum Patra, Krymská 17, Praha 10

Orální historie, a zejména filmová orální historie, je unikátním zdrojem informací a dat. Zachycuje nejen osobní vzpomínky narátorů v okamžiku natáčení, jejich emoce a neverbální komunikaci, ale potažmo i osobní postoje formované prostředím, ve kterém vyrůstali a žili. A tak se rozsáhlejší archivní soubory orální historie mohou stát fascinujícím zdrojem poznání lidské společnosti minulosti. V této přednášce Martin Šmok prozkoumá mlčení, předsudky a stereotypy týkající se sexuálních menšin zachycené ve vzpomínkách přeživších Holokaustu uložených v Archivu vizuální historie USC Shoah Foundation, natočených v českém jazyce v polovině devadesátých let.

Ľudia bez dejín sú iba prach

projekcia dokumentárnych relácií, dátum a presné miesto budú upresnené (konec apríla, Košice)

Premietanie troch krátkych, ale veľmi zaujímavých dokumentov Českej televízie z cyklu Queer („Proti proudu času,“ 2014; „Fredy. Hagibor. Hrdina,“ 2018; a „Paměti mého babičky,“ 2018), v ktorých kontexte je možné popremýšľať o dôležitosti spracovávania, uchovávania a študovania historických prameňov queer histórie. Málo známa „teplá“ história na Slovensku (o niečo viac známa u susedov v Česku) potrebuje podnety pre svoj rozvoj a snaží sa o oslovenie súčasníkov. Ako sa táto história uchováva, o čom vypovedá a aký odkaz nám zanecháva? Po projekcii možná debata so slovenským historikom Michalom Makom.

 

 

Aktuality

27. 7. 2021

Jsou queer dějiny holocaustu vlastně coming out?

přednáška 5. 8. od 19.00. čtěte více...


27. 7. 2021

Po stopách našich bab a dědů 2021

Historicko-vlastivědná vycházka 2. 8. od 18.00. čtěte více...


27. 3. 2021

Bylo mi jasné, že dělají něco hrozného

On-line přednáška 8. 4. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

„Divná bytost:“ Jiří Karásek ze Lvovic a queer sběratelství

On-line přednáška 15. 3. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

Lesbická hrdinka na zapřenou

On-line přednáška 8. 3. 2021 od 18.00. Čtěte více...


archiv

Kontakt

Společnost pro queer paměť, z. s.
Na Strži 1683/40
140 00 Praha 4

Pro veřejnost otevřeno:
po předchozím objednání e-mailem a dohodnutí individuálního termínu
02375486