Hledáte téma diplomové práce?
Společnost pro queer paměť nabízí studentům a studentkám vysokých škol v oboru historie a příbuzných oborech možnost zapojit se do výzkumu každodennosti a perzekuce homosexuálních subkultur v českých zemích v první polovině 20. století.
Nejvýznamnějším typem pramene pro poznání tohoto tématu je spisový materiál z provenience soudních a policejiních orgánů, které byly příslušné k perzekuci homosexuálního chování. Dosavadní sondy ukázaly, že tento materiál je v některých oblastních archivech poměrně dobře dochován - v SOA Praha např. pro období 30. a 40. let 20. století unikla skartaci zhruba třetina dotčených spisů; v MZA naproti tomu proběhla skartace pravděpodobně zcela plošně; v SOA Plzeň a Zámrsk se podařilo dohledat jednotlivé spisy týkající se mimořádných kauz, čímž ovšem není řečeno, že tam nemohou být dochovány i spisy z kauz, které dosud nebyly předmětem badatelského zájmu.
Jinými slovy - oblastní archivy v České republice uchovávají ve fondech krajských soudů a státních zastupitelství potenciálně značné množství pramenů, které umožňují porozumět na individuálních osudech mentalitě a mechanismům fungování českých předválečných a válečných homosexuálních subkultur, přičemž za současného stavu výzkumu nelze (s výjimkou SOA Praha) přesněji říci, jak velké toto množství je a ve kterých archivech a pro která období jsou tyto prameny koncentrovány významněji.
Zvažujete-li, na jaké té téma budete psát diplomovou práci, nediplomovou práci ke státní závěrečné zkoušce či jakýkoli jiný typ studentské práce, kterou byste rádi založili na heuristice a interpretaci dosud neprobádaného archivního materiálu, skýtá vám toto téma velmi vhodnou příležitost. Pokud nás v takovém případě kontaktujete ( queerpamet@queerpamet.cz ), rádi s vámi probereme metodické a metodologické aspekty výzkumu, v případě SOA Praha vás nasměrujeme na ty části fondu KST, které dosud nejsou probádány, a v případě potřeby, pokud to vaše škola umožňuje, zajistíme také externí vedení práce.