Duben 2017: Měsíc queer historie
Společnost pro queer paměť ve spolupráci s dalšími spolky - Trans*parent, PROUD a Charlie - připravila sérii akcí týkající se minulosti LGBTQIA lidí. Jejím cílem je představit paletu historických i uměleckých pohledů na minulost prostřednictvím přednášek, projekcí či diskuzí.
Měsíce queer historie jsou v některých zemích již klasickou součástí veřejného LGBTQIA života. V České republice však pořádáme teprve třetí ročník. Tentokrát se koná šest akcí v Praze a dvě v Brně.
Proč duben? V roce 1931 vyšlo v tomto měsíci první číslo časopisu Hlas sexuální menšiny. Chápeme je jako symbolický mezník v pronikání LGBTQIA společenství do českého veřejného prostoru a zároveň jako ilustraci toho, že LGBTQIA historie je podstatně delší, než kam sahá paměť dnes žijících generací.
Těšíme se na setkání!
Program:
Po stopách našich bab a dědů 2017
úterý 4. 4. 18.00 sraz Petrské námestí, Praha 1
Tradiční historicko-vlastivědná vycházka s výkladem historika Jana Seidla ve svém letošním ročníku zahajuje Měsíc queer historie. Putování povede podél hranice Starého a Nového města a dotkne se míst vážících se k nejrůznějším obdobím od konce 19. století do současnosti.
Zatajená léta (Eltitkolt évek, 2009)
pátek 7. 4. 18.30 kino Pilotů, Donská 19, Praha 10, vstupné, rezervace vstupenek možná zde
sobota 8. 4. 17.30 kino Art, Cihlářská 19, Brno
Projekce oceňovaného dokumentárního filmu a diskuze s režisérkou a aktivistkou Máriou Takács. Ve snímku hovoří maďarské lesbické ženy o tom, jak se v dobách komunistického režimu vyrovnávaly se svou identitou.
Trans*parent: We're Still Around
úterý 11. 4. 19.00 Centrum queer paměti, Na Strži 40, Praha 4
Diskuzní přednáška mapující historii trans* osob a hnutí. Tématem bude emancipace a (ne)viditelnost jak celospolečenská, tak i v rámci LGBTQIA* komunity.
Komentovaná prohlídka výstavy Tyršův sen
čtvrtek 20. 4. 19.00 Centrum queer paměti, Na Strži 40, Praha 4
Výstava zprostředkovává queer pohled na umění Sokola kolekcí 60 pohlednic ze sbírek SPQP. Převážně mužská sociabilita spolku prodchnutá bratrskou důvěrností produkovala atraktivní výjevy, které neunikly homoerotické pozornosti.
Plukovník Redl (Redl ezredes I-II., 1985)
úterý 25. 4. 17.30 kino Ponrepo, Bartolomějská 11, Praha 1, vstupné, vstupenky on-line zde
Alfred Redl byl vysoce postavený důstojník rakousko-uherské armády, který proslul jako jeden z nejslavnějších špiónů. Napínavý a dramatický příběh agenta tajícího homosexualitu inspiroval i jednoho z nejvýraznějších maďarských režisérů Istvána Szabó.
Co je to „tradiční rodina“
středa 26. 4. 19.00 Etnosvět, Legerova 40, Praha 2
Panelová diskuze z cyklu Pod proudem. O čem vypovídá argumentace „tradiční rodinou“ – a má takový koncept v české realitě vůbec opodstatnění? Jakým vývojem prošla v historii instituce manželství?
Po stopách našich bab a dědů v Brně
čtvrtek 27. 4. 18.30 sraz na Pekařské ul. nad schody k Leitnerově ul., Brno
Pěší historicko-vlastivědná vycházka s výkladem historika Jana Seidla, pri níž se projdeme po místech v centru města, na kterých se odehrávala historie naší komunity v posledních sto letech. Výklad bude obohacen citáty z dobových pramenů.
programová brožura ve formátu .pdf ke stažení ZDE
plakát ve formátu .pdf ke stažení ZDE