OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

V úterý 17. května 2016 byly vyhlášeny a předány letošní ceny bePROUD, které uděluje Platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu. Cenu za celoživotní přínos LGBT komunitě, kterou PROUD uděluje společně s SPQP, převzala z rukou veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové dr. Džamila Stehlíková. Náš spolek získal cenu za počin roku - vyznamenáno bylo loňské otevření Centra queer paměti. Ocenění si vážíme stejně jako ostatních počinů, které byly nominovány a které jsou mimořádně důležité.

Ceny bePROUD - nejprestižnější tuzemská ocenění v LGBT komunitě jsou rozdány. Kdo je za rok 2015 získal?

V úterý 17. května 2016 proběhl pátý ročník předávání Cen bePROUD. Tenktokrát se Ceny bePROUD předávaly za rok 2015. Slavnostní večer pořádal PROUD – platforma pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu z.s. ve spolupráci s Velvyslanectvím Nizozemského království v ČR. Akce se konala v rezidenci velvyslance Nizozemského království –  jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse na Praze 6. Předávání proběhlo při příležitosti Mezinárodního dne boje proti homofobii a transfobii (IDAHOT) a také při příležitosti nizozemského předsednictví EU.

Již tradičně  bylo uděleno pět cen.

1. Cena bePROUD za počin roku 2015 Ocenění určené pro událost, která v uplynulém roce přispěla ke zlepšení povědomí o LGBT lidech, pomohla dobrému jménu komunity, nebo zlepšila život LGBT lidem. Podněty na vítězný počin nominovala sama veřejnost v online anketě na www.beproud.cz. Výkonná rada PROUDu pak z návrhů vybrala pětici do užší nominace a z ní následně i vítězný počin.  Nominovány byly tyto počiny:

1. Studie Duhové rodiny ve stínu státu od Petry Kutálkové
2. Představení Divadla Letí Small Town Boy  
3. Studentský krátkometrážní film Ondřeje Hudečka Furiant 
4. Otevření Centra queer paměti Společnosti pro queer paměť (SPQP)
5. Poradna Sbarvouven.cz pro snadný coming out LGBT dospívajících

Cenu bePROUD za počin roku 2015 získala Společnost pro queer paměť za otevření Centra queer paměti: V pondělí 1. června 2015 otevřela SPQP v Praze neziskové pracoviště Centrum queer paměti. Centrum poskytuje zázemí pro práci na zaznamenávání paměti starších LGBT generací, výzkum LGBT dějin a uchovávání sbírek z této oblasti. Slouží také jako prostor pro prezentaci těchto výsledků veřejnosti a jako místo pro setkávání LGBT seniorů a seniorek. Více www.queerpamet.cz.  Cenu  převzala  Marie Barešová, předsedkyně Společnosti pro queer paměť z rukou jeho Excelence Eduarda W. M. V. Hoekse.

2. Cenu bePROUD zaměstnavatel roku získal mobilní operátor Vodafone.  Proč? Stanovisko odborné komise: „Jedna z mála firem, která má samostatný dokument týkající se práv a řešení situací LGBT osob. Firemní benefity jsou dostupné i pro rodiče z LGBT komunity. Celkově je patrné, že přístup k LGBT komunitě  je ve firmě na vysoké úrovni, a to i díky splupráci se zahraničními pobočkami a využívání jejich pozitivních příkladů a zkušeností.“  Cenu převzala Jana Vychroňová, HR Business Partner ve společnosti Vodafone z rukou Martiny Štěpánkové, náměstkyně ministra Jiřího Dienstbiera pro řízení Sekce pro lidská práva.

3. Mediální cena bePROUD Mediální ocenění pro osobu, která v uplynulém roce pozitivně vyobrazila či ztvárnila LGBT osobu. Může se jednat o postavu v televizním seriálu, divadelní hře, celovečerním filmu nebo třeba dokumentu. Nominovaní jsou také autoři a autorky článků nebo rozhovorů a reportáží, aktivně se zajímající o toto téma a podporující práva LGBT osob. Vítěze nebo vítězku této ceny vybrala  výkonná rada PROUDu. Cenu získala paní Ivana Karásková, reportérka deníku MF DNES za sérii reportáží na téma život LGBT osob. Cenu předal zástupce Velvyslanectví USA v ČR Daniel Ernst, rada pro tiskové záležitosti.

4. Cena bePROUD za celoživotní přínos Tuto cenu získávají ti, kteří svými postoji a činy dlouhodobě pomáhali či stále pomáhají zlepšit povědomí o LGBT lidech, nebo usilují o zlepšení jejich práv v naší zemi i v zahraničí. Takové osoby byly kvůli svým názorům často diskriminovány, avšak i přesto ve své činnosti pokračovaly. Laureáta či laureátku ceny vybere kolegium složené z nositelů a nositelek ceny, dále pak zřizovatel dřívější Ceny portálu Colour Planet a zástupci a zástupkyně PROUDu a Společnosti pro queer paměť SPQP. Letošní nositelkou Ceny bePROUD za celoživotní přínos se stala MUDr. Džamila Stehlíková. Cenu předala Anna Šabatová, veřejná ochránkyně práv.

5. Duhová anticena protiPROUD  Cena, u které se neočekává, že by si ji výherce přišel převzít osobně. Jde o „ocenění“ za projevy nenávisti a homofobie, kterou mohou vyhrát firmy, organizace nebo jednotlivci, například autoři či autorky knih, písní, článků, filmů, veřejné osobnosti, kteří měli potřebu své negativní postoje sdílet s okolím či je nějak převést v činy. Nominace proběhly veřejně na www.beproud.cz. Držitele nebo držitelku této ceny vybrala výkonná rada PROUDu.

Nositelem Duhové anticeny protiPROUD za rok 2015 se stal psycholog PhDr. Jaroslav Šturma. Cena byla udělena za dlouhodobé negativní postoje a vyjádření vůči LGBT osobám v médiích. Pan Šturma byl dlouhá léta předsedou Českomoravské psychologické společnosti, tudíž byl jako odborník zvám často do médií, kde poskytoval vyjádření například k pěstounské péči LGBT osob, nebo k rodičovství LGBT osob. 

Aktuality

27. 7. 2021

Jsou queer dějiny holocaustu vlastně coming out?

přednáška 5. 8. od 19.00. čtěte více...


27. 7. 2021

Po stopách našich bab a dědů 2021

Historicko-vlastivědná vycházka 2. 8. od 18.00. čtěte více...


27. 3. 2021

Bylo mi jasné, že dělají něco hrozného

On-line přednáška 8. 4. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

„Divná bytost:“ Jiří Karásek ze Lvovic a queer sběratelství

On-line přednáška 15. 3. 2021 od 18.00. čtěte více...


1. 3. 2021

Lesbická hrdinka na zapřenou

On-line přednáška 8. 3. 2021 od 18.00. Čtěte více...


archiv

Kontakt

Společnost pro queer paměť, z. s.
Na Strži 1683/40
140 00 Praha 4

Pro veřejnost otevřeno:
po předchozím objednání e-mailem a dohodnutí individuálního termínu
02375486